48V 200/230AH  Lifepo4 Lithium iron phosphate Battery +Bluetooth
Rating is 5.0 out of five stars based on 1 review
Made in Australia🇦🇺✅.
Introducing the Lifepo4 Lithium iron Phosphate Battery, available in 12V, 24V, and 48V with a capacity of 200/230AH. This prismatic battery is perfect for high drain devices and solar/wind devices. it is designed to last with a manufacturer warranty of 5-7years. This battery comes in a sturdy metal box, ensuring durability and protection during transportation and usage. Suitable for a range of applications, this lithium iron Phosphate battery is perfect for those looking for a reliable and long-lasting power source. Order now and experience the convenience and efficiency of the Lifepo4 Lithium iron Phosphate Battery from Lithiumway.
capacity/ voltage/ Weight/ size:
48V about 75KG (L)54x(W)41x(H)24cm.
200AH/230AH
Discharge 200A peck 350A
Charging 200A
active cell balancingâś…
Bluetoothâś…
Grade A EVE cellsâś…
Ready to useâś…
Brand newâś…
200AH Warranty 5 years .
230ahWarranty 7 years .
Free postage to most places in Australiaâś…
Steel battery boxâś…
grade A cells And 200A JK bms.
We are Aussie owned and operated.
Lifepo4 Lithium iron Battery grade A cells .
We use only grade A cells.âś…
Free delivery to most places in Australia only.âś…
5-7years warranty.âś…
Nominal: Capacity 200/230+AH âś…
Nominal: Voltage 51.5V âś…